Vojtěch Svatoš, Hudební produkce

Vojtěch Svatoš - Vedoucí hudební produkceDobrý  den. Jmenuji se Vojtěch Svatoš a kromě skladatele, zpěváka, pianisty a textaře jsem zároveň jedním ze spoluzakladatelů společnosti JF Production. Z tohoto titulu bych Vás rád přivítal na našich webových stránkách, na stránkách dynamicky se vyvíjející společnosti ve které si neklademe malé cíle, a jak doufám Vás přesvědčíme o absolutní profesionalitě vykonávané s láskou ke každému společnému dílu.

Často  slýchávám označení, že jsem nadějný začínající skladatel, což úplně nevystihuje moji situaci. Podle očitých svědků jsem skládal již v kolébce, což nemohu potvrdit ani vyvrátit a tudíž se dá se říci, že skládám od nepaměti. Od roku 2004 jsem aktivním členem kapel a jiných hudebních uskupení. Díky vrtkavé hře osudu jsem si kdysi náhodou pustil vinylovou desku skupiny Queen se skladbou „We are the champions“, a od té doby jsem se stal vášnivým zpěvákem, pianistou a textařem.  V roce 2005 jsem nahrál demo album „Second Attempt“, které poprvé konfrontovalo mou hudbu s posluchači, a to byl okamžik, od kterého jsem začal přemýšlet, že bych neměl skládat jen tak do šuplíku.

Vojtěch Svatoš na koncertu se skupinou The L.A.

V roce 2006 jsme s mým tehdejším učitelem a vynikajícím kytaristou Oldřichem Tulisem založili kapelu The L.A.. Společně jsme regionálně koncertovali a dosahovali občasných, byť významných úspěchů i v celostátním měřítku, a v roce 2008 jsme vydali album „Ajaring Door“. V tomto roce jsem byl také poprvé osloven i jako skladatel a složil na zakázku své první písně a znělky pro reklamy. Podle ohlasů jsem uspěl nápaditostí a rychlostí s jakou jsem dokázal hudební úkol splnit. V těchto letech jsem i aktivně zvučil, čímž jsem začínal pozvolna odhalovat tajemství zvuku a hudební produkce. V roce 2009 jsme s kapelou The L.A. pozastavili činnost a takříkajíc se rozutekli do světa.

Vojtěch Svatoš při koncertu skupiny Fried AceNa  mojí  životní cestě jsem se po studiu na znojemském gymnáziu ocitnul v Brně, kde jsem začal studovat Fakultu elektrotechniky a komunikačním technologií na VUT. V tomto období jsem byl bez stálé kapely, a proto jsem ve volných chvilkách vyhledával nějaký zajímavý autorský projekt, do kterého bych se pustil s plnou vervou. Po dlouhé době hledání a hudební nečinnosti, kterou pro mne byl přechod do nového prostředí nového města, jsem začínal mít obavy, že ztratím formu, hlavně tu pěveckou. Proto jsem záhy upustil od autorského projektu a chtěl jsem jen najít uskupení, kde bych mohl zpívat. Odpověděl jsem na velice zajímavý inzerát a octnul jsem se v bandě hrající starý dobrý Zeppeliny a podobné vály. Jenže co čert nechtěl, v sále kde jsme zkoušeli, bylo krásně křídlo, takže kromě zpěvu jsem začal i hrát a po chvilce jsme hráli první vlastní píseň „A little brat“. Tak vznikli Fried Ace, skupina, která změnila a obohatila mé nedávné roky tvůrčího života. S Fried Ace hrajeme dodnes, a v roce 2013 jsme vydali naše debutové album „Bridged Differences“, které se setkalo s kladným přijetím nejen kritiky, ale především Vás, našeho publika, což nás velice potěšilo a dodalo mi to novou energii do mého hudebního života.

V textařské  oblasti se téměř výhradně soustředím na anglickou tvorbu. Ne snad z potřeby lingvistického alibismu jak by se mnozí mohli domnívat, ale spíše jsem se nechal unést vlivy, které mne jako člověka a hudebníka utvářely. Propadl jsem veršům, které za svůj život vytvořili velikáni jako například Poe, Ginsberg, nebo Bob Dylan a bylo pro mne tudíž těžké básnit v jazyce českém.
Mezi nejkrásnější skladatelské zážitky mého života patří bezesporu okamžik, kdy jsem byl osloven abych napsal svatební píseň pro novomanžele. A tak roce 2013 spatřila světlo světa píseň „With You“.

Příprava podkladů pro filmovou hudbuBohužel co se týče scénické hudby, které jsem se vždy chtěl více věnovat, jsem stále skromně skládal jen do šuplíku, kde čekala až ji po letech opět opráším a vytáhnu na světlo světa. Díky studiu na VUT jsem ovšem narazil na filmaře a budoucího kolegu Jaromíra Žáka. S ním jsem mohl naplno uplatnit své ambice, popustit uzdu mé tvůrčí činnosti v oblasti scénické hudby a propojit moji hudbu s filmem. Po prvních krůčcích na tomto doposud neprobádaném poli v podobě několika menších projektů jsme se rozhodli pro užší spolupráci, což záhy vyústilo v založení společné firmy JF Production. A jak budou vypadat naše další kroky? Budoucí vývoj společnosti stejně jako směr celé naší profesní kariéry, se bude utvářet spoluprací s Vámi. A budeme jen rádi. Vždyť jste to právě Vy, posluchači a diváci, pro které vše děláme tak, abychom byli všichni z našeho společného díla nadmíru spokojeni.

Na závěr bych rád poděkoval všem, kteří mne provázeli touto cestou plnou zvratů a překvapení. Mezi mé profesní předsevzetí bych rád zařadil zejména skladatelství, kde se budu vždy snažit vystihnout daný hudební úkol, atmosféru díla, či potřebu zpěváka či zpěvačky, produkci nahrávek, ve kterých mohu zaznamenávat neobyčejná hudební díla a osobité charaktery hudebníků.

 

Vojtěch Svatoš
Vedoucí hudební sekce
Spoluzakladatel JF Production